Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Tam Zamanı!

Cilt lekelerinden korunmak için neler yapılabilir?, Cilt lekesi cilde rengini veren hücrelerdeki bir takım düzensizlikler sonucu kişinin...

Cilt lekesi cilde rengini veren hücrelerdeki bir takım düzensizlikler sonucu kişinin derisindeki herhangi bir iz olarak tanımlanabilir. Çok fazla türü olan ve altta yatan nedene göre tedavisi şekillenen cilt lekelerinin çoğu zararsızdır. Kozmetik nedenlerle tedavisi istenen ve zararsız olduğu bilinen cilt lekelerinden kurtulmak için kış mevsimi tercih edilmelidir. 

Cilt lekeleri neden oluşur?

Kozmetik olan cilt lekeleri, güneşe savunmasız olarak yani cilt tipine uygun güneş koruyucu uygun miktarda kullanılmadan maruz ka

lmak, aşırı sigara ve alkol tüketimi, yanlış kozmetik ürün kullanımı, bazı ilaçlar, hamilelik, solaryum, ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalma ve cilt tipi gibi kalıtsal faktörler sonucunda oluşabilir. Yanlış güneşlenme ve yapılan cilt hataları sonucunda cildin üzerinde melanin pigmentleri birikerek cilt lekelerine neden olur. Bu tarz cilt lekeleri genellikle çene, alın, yanak bölgelerinin göze yakın kısımlarımda ve ellerde görülür. 

Cilt lekelerinden korunmak için neler yapılabilir?

Cilt lekelerinden korunmanın birinci ve en önemli yolu cilt tipinize uygun güneş koruyucunuzu yaz kış kullanmaktır. Bunun yanı sıra kullandığınız cilt bakım ve kozmetik ürünleri de cilt tipinize uygun doğru ürünler olmalıdır. Cilt temizliği de cilt lekelerinin oluşumunu etkileyen faktörlerden sayıldığı için cildinizi doğru şekilde düzenli olarak temizlemelisiniz. Hijyen leke oluşumu açısından son derece önemlidir. 

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?

Cilt lekelerinin kullanılan pek çok kozmetik tedavisi vardır. Güzellik merkezlerinde ve kliniklerde uygulanan leke tedavisi yöntemlerinin mantığı üç aşağı beş yukarı aynıdır. Cildin soyulması, lekeli bölgenin iğneli işlemle uyarılması daha sonra lekeli bölgeye uygun serum, kimyasal peeling asitleri, vitamin ve minerallerin enjekte edilmesi. Gelişen teknoloji ile birlikte kimya bilimi bir güzellik merkezine gitmeden de kişilerin kolayca ulaşabileceği ve evlerinde bir uzman olmadan kendi kendilerine kolaylıkla uygulayabileceği içerikli krem ve serumlar sunuyor. Bu sayede lekelerden kurtulmak için acılı ağrılı işlemlere gerek kalmadığı gibi genellikle devamlılık gerektiren leke tedavisi işlemleri için her seferinde bir merkeze gidilmeye gerek kalmıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte hazır mevsimi gelmişken ve evlerimize kapanmışken bunu fırsata çevirip lekelerimizden doğru ürün ve uygulamayla kurtulmamız mümkün. Leke krem ve serumları kimyasal peeling asitler ve leke açıcılığı bilinen vitamin içerikleriyle lekeler üzerinde olumlu etkiye sahipler. 

Peki nedir bu asit ve vitaminler ve cildimizde nasıl çalışır? Nasıl olur da lekeler üzerinde bu kadar etkili olur?

İşte lekelerinizden kurtulmak için kullanabileceğiniz kimyasal peeling asitleri ve vitamin içeriklerden bazıları: Fitik asit -Kirlilik kalkanı: Cilt yaşlanmasını önlemek ve düzeltmek için eşsiz bir aktif maddedir. Çevresel kirliliği nötralize eder, cilt tonunu ayarlar ve sebumu normalize eder.

Stabilize L-Askorbik Asit (Doğal C Vitamini): Yüksek sıcaklıkta dahi stabil kalabilen ilk ve tek saf C vitamini. Antioksidandır ve kollajen sentezini uyarır, leke oluşumunu engeller ve cilde aydınlanma sağlar.Acetyl Glycyl β-Alanin: Melanogenez üzerinde 4 seviyeli mekanizmaya sahip güçlü leke düzeltici ve aydınlatıcı peptid.Ginkgo biloba fraksiyon solüsyonu: Kuersetin, gingkolid ve bilobalidler içeren yüksek konsantrasyonda standardize edilmiş ekstrakt. Traneksamik asit: UV etkisi ile, plazminojenin keratinositleri uyarmasını ve melanin üretimini tetiklemelerini önleyerek melanogenezi baskılar. Fitik asit: Çevresel kirliliği nötralize eder, kahverengi lekelerin açılmasına yardımcı olur, cilt tonunu ayarlar ve aydınlık görünmeyi sağlar. Laktoferrin: Demiri şelatlar. Dermal hücrelerde TNF-a ve diğer pro-enflamatuar sitokinlerin üretimini baskılayarak enflamasyonu azaltır. Aminoetilfosfinik asit (peptid): Dopakrom tautomerazın enzimatik aktivitesini inhibe eder. Spontan polimerleşmeyi baskılayarak, melanin koyu renklenmesini azaltır.
Ferulikasit: Melanine dönüştüren Tirozinaz enzimini baskılar.
Niasinamid: Melanin pigmentinin melanositlerden çevredeki keratinositlere transferini inhibe ederek lekeli alanın koyulaşmasını ve genişlemesini azaltır.
Glabridin: Tirozinazın aktivitesini ve serbest radikallerin oluşumunu azaltarak, melanogenezisi baskılar.
Lipoik asit: Enzim aktivitesi için gerekli olan bakır iyonunun blokajı ile tirozinaz aktivitesini azaltır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Messenger
Whatsapp

Add the number to the Contacts on your phone and send us a message via app.

Call us:

+90 212 924 19 86

Phone
Email